Upustite se u neistražene delove istočne Evrope, probajte vina iz najveće svetske vinarije, uživajte u zemljama sa nestvarno lepom prirodom, saznajte o lepoj i ružnoj strani istorije ovog dela sveta koji je uvek bio na udaru podela istoka i zapada starog kontinenta.
Moldavija otvara vrata u raj vina
Moldavija – zemlja neverovatnih pejzaža, mesto gde se nalazi najveća vinarija na svetu, dom najboljih vina na starom kontinentu. Zemlja ne toliko bogatih koliko dobrih i plemenitih ljudi, koji još uvek nisu sigurni kome pripadaju, jedino znaju da su stanovnici zemlje sa „otvorenim vratima u raj vina. „ Sredina toliko prošarana istorijom borbe između istoka i zapada kao ni jedna druga. Bivša sovjestka republika, istorijski vezana za obe strane evropskog kontinenta ali i mesto gde se nalazi jedna od najmlađih samoproglašenih evropskih republika – Pridnjestrovska Moldavska Republika.
Kišinjev, dobro čuvana tajna Evrope
Glavni grad Moldavije, možda nema status popularnih evropskih prestonica, ali njegov spoj istorije, kulture i modernosti u povoju, čini je ništa manje, turistički atraktivnom destinacijom. Grad vrlo neobičnog šarma, svojim širokim bulevarima, brojnim parkovima i monumentalnim zgradama, provešće nas kroz bogatu istoriju ali i dinamičnu sadašnjost. Sovjetski koreni Kišinjeva, primetni su u gradskoj arhitekturi, a kulturni uticaj regiona, u raznovrsnoj tradicionalnoj kuhinji. Ne propustite moldavske specijalitete poput mamalige i sarmale i dozvolite sebi da upoznate malo drugačije lice Evrope.
Milešti Mici, raj za ljubitelje napitka Bogova i ljudi
U krečnjačkim galerijama, na dubini od oko 85 metara, smestio se najveći vinski kompleks na svetu, zabeležen i u Ginisovoj knjizi rekorda, Milešti Mici! Podzemno čudo, prostire se na više od 200 km2 ispunjenih podzemnim ulicama, vinskim galerijama i preko 2 miliona boca, omiljenog napitka Bogova i ljudi. Vozeći se kroz hladne tunele, ulicama Caberneta ili Suvigona, bićemo obavijeni dozom mističnosti, okićeni velom romantične aure. Dok se oko nas miris hrastovih buradi i fermentisanog grožđa širi, pozivajući nas da i sami degustiramo raznorazna vina, svako sa posebnom pričom i aromom, uverićemo se i sami da je svaki gutalj, svedočanstvo, vinogradarskog nasleđa Moldavije.
Tiraspolj, život u enklavi koja odoleva vremenu
Prelaskom reke Dnjestar, naćićemo se u gradu čudnog šarma, Tiraspolju, prestonici nepriznate države Pridnestrovlja. Živi muzej sa brojnim simbolima Sovjetskog Saveza, nudi osvrt ka prošlosti koja još uvek traje. U nostalgičnoj i pomalo intrigantnoj atmosferi, statue Lenjina i stare lade, svuda okolo stoje ponosno, pružajući oštar kontrast istorije i otpornosti, koja je urezana u svakom ćošku, ovog neobičnog grada. Uprkos svom složenom i nedefinisanom političkom statusu, bezbedan i gostoljubiv Tiraspolj, pružiće nam jedinstvenu perspektivu na region koji je vreme pauziralo.
Rumunija, legende, planine i more
Upoznajte Rumuniju, zemlju bogatu istorijom, kulturom i neverovatnim, prirodnim lepotama! Istorija Rumunije, preplavljena je raznoraznim uticajima i ukorenjena u njenim brojnim tvrđavama, crkvama, dvorcima i srednjevekovnim gradovima. Bogata kulturna baština, nepregledni pejzaži i urbani način života, čine je privlačnom destinacijom za sve avanturiste, a ako ste od onih koju su u potrazi za strogim uživanjem, za vas će se pobrinuti fenomenalna gastro scena i brojne banje i velnes centri, po kojima je srce Istočne Evrope, nadaleko poznato! Jedno je sigurno, Rumuni, znaju posao!
Bukurešt, prestonica francuskog šarma
Prestonica Rumunije, grad velikih bulevara i srdačnih ljudi, Bukurešt, poput feniksa se izdigao iz svoje burne istorije, prošarane srećom i tugom i danas snažno pulsira životom, energijom i kreativnošću! Mešavina starog i novog, sofisticiranog i pomalo grubog, rezultat je susreta francuskog uticaja na arhitekturu i ostataka komunističke ere. Grandioznost zgrade parlamenta, jedne od najvećih administrativnih zgrada na svetu, stoji kao testament kontroverzne istorije ove zemlje. Međutim usred sve te velelepnosti, francuski šarm Bukurešta, pronaćićete u muzejima, šik kvartovima, kafićima I ležernom načinu života. Ipak je ovo Pariz istoka, zar ne?
Jaši, duhovno srce Rumunije
Nekada glavni, danas drugi po veličini grad Rumunije, privredno je i kulturno sedište Rumunske Moldavije. Sa svojim istorijskim znamenitostima, muzejima, univerzitetima, prvim nacionalnim pozorištem, bibliotekom i operom, Jaši je proglašen za kulturnu prestonicu zemlje. Za vernike, Jaši je i dom brojnih crkava i manastira koke pružaju uvid u religiozno nasleđe grada. Najpoznatija među njima jeste Saborni hram Mitropolije Moldavske, posvećen Sveta Petki. Sama prilika za poklonjenje moštima, najpoštovanijoj svetiteljki pravoslavlja, učiniće da se osetimo ponizno i zahvalno. Iako je poštovanje prema kulturnom, verskom I istorijskom nasleđu, duboko ukorenjeno, brojni kafići i parkovi, odišu atmosferom modernog grada koji pruža jedinstveno iskustvo svakom znatiželjnom posetiocu.